Externe investeerders openen deuren. Ze hebben netwerken en ervaring in internationalisatie. Zonder hun hulp is het onmogelijk wat wij aan het realiseren zijn.
In deze aflevering van Boarding Time - de podcast van BDO, De Bestuurder & Spaarvarkens.be over het leven in de bestuurskamer- schuiven Ruth Janssens en Tom Mariën aan.
Ruth Janssens is oprichter en managing partner van het imec.istart future fund, een venture capital fonds dat onafhankelijk investeert in technologiebedrijven in België, Nederland en Italië. Tom Mariën is paardenchirurg en oprichter van Equitom - de grootste paardenkliniek van Europa - en Equine Care Group, een snelgroeiende consolidatie van dierenartsen en paardenklinieken.
Ze praten over wat er gebeurt als externe investeerders aan boord komen. Wat verwacht je van hen? Hoe kies je de juiste partner? En wat doet een goede raad van bestuur met de groei van je bedrijf?
Tom hoorde heel wat negatieve verhalen vooraleer hij private equity aan boord haalde. Maar het tegendeel is volledig waar. Vandaag heeft Equine Care Group drie investeerders aan boord, en de zaken gaan goed. Ze brengen complementaire competenties, screenen kandidaat-managers en helpen bij acquisities.
Externe investeerders openen deuren. Ze hebben netwerken en ervaring in internationalisatie. Zonder hun hulp is het onmogelijk wat wij aan het realiseren zijn.
Een investeerder kiest jou. Maar jij maakt de uiteindelijke beslissing. Vraag andere ondernemers naar hun ervaringen met een bepaald fonds. En stel de vragen die er echt toe doen: hoe reageert deze investeerder als het slecht gaat? Dan komt de ware aard naar boven.
Kijk ook naar de looptijd van het fonds. Een fonds aan het einde van zijn investeringsperiode heeft een kortere horizon dan een jong fonds.
Tom koos bewust voor drie Belgische partners, ook al boden fondsen uit Londen, Boston en New York zich aan: “Gedeelde waarden wegen zwaarder dan een groot netwerk. Je spreekt dezelfde taal en komt uit dezelfde aarde.”
Er moeten waterdichte contracten zijn. Maar idealiter gaan die in de kast en komen die er nooit uit.
Het is belangrijk dat de juiste mensen rond de tafel zitten. Niet enkel vrienden of mensen met een rijkelijk cv.. Zo selecteert Ruth op effectieve meerwaarde, op wat iemand concreet bijdraagt aan die specifieke tafel. In klassieke Belgische raden van bestuur zijn drie op vier bestuurders ex-CEO of ex-CFO. Weinig innovatieprofielen, en dat is volgens Ruth een gemiste kans.
Omring je met mensen die beter zijn dan jij, die een andere expertise hebben. Dat kan je alleen maar verrijken.
Ruth voegt daar ook iets aan toe wat je niet meteen op een vergaderingsagenda vindt. Ze is altijd vroeg aanwezig, niet voor de vergadering zelf maar voor de gesprekken ervoor en erna. Aan de koffiemachine vraagt ze: hoe gaat het écht? Een ondernemer die het moeilijk heeft, toont dat niet in de notulen.
Wat is het verschil tussen venture capital en private equity? Hoe bouwt Tom een groep van dierenartsen zonder hun autonomie aan te tasten? En wat nemen Ruth en Tom mee op het vliegtuig?
Ontdek ze hier!