Diversiteit gaat over wie er aan tafel zit, inclusie zorgt dat wie er zit ook echt aan bod komt en hun mening kan delen.
In deze aflevering van Boarding Time - de podcast van BDO, De Bestuurder & Spaarvarkens.be over het leven in de bestuurskamer - schuiven Karen Keuleers en Liesbeth Nizet aan.
Karen Keuleers is Chair BDO Belgium, Liesbeth Nizet is Head of Future Audiences Monetisation bij Mediahuis NRC en bestuurder bij Lannoo Uitgeverij en Xpo Group.
Samen praten ze over diversiteit. Een thema dat vaak gaat over tellen hoeveel verschillende personen aan tafel zitten.
Maar Karen en Liesbeth kijken allebei voorbij de cijfers. Voor hen zit de essentie ergens anders.
Zichtbare verschillen zoals gender en leeftijd maar ook minder zichtbare, zoals achtergrond, persoonlijkheid en denkwijze, geven een algemeen beeld van diversiteit. Maar volgens Karen draait het vooral om wat je met al deze verschillende profielen doet. Daarom spreekt BDO liever over ‘inclusive diversity’.
Diversiteit gaat over wie er aan tafel zit, inclusie zorgt dat wie er zit ook echt aan bod komt en hun mening kan delen.
Liesbeth wijst ook op het belang van rolmodellen. Zie je iemand met wie je je identificeert, dan zie je jezelf makkelijker in een gelijkaardige rol. Cijfers zoals de klassieke man-vrouwverhouding of leeftijdsspreiding zijn daarbij maar een beginpunt. Ze zeggen weinig over hoe diversiteit werkelijk beleefd wordt binnen een organisatie.
Een diverse raad van bestuur samenstellen is één stap. Ervoor zorgen dat ze ook werkt, is een andere. Dat vraagt psychologische veiligheid: iedereen moet in alle vrijheid zijn mening durven geven, met respect voor elkaar.
De rol van de voorzitter is daarin cruciaal, niet alleen in de selectie van nieuwe bestuurders, maar ook in hoe je verschillende stemmen tijdens een vergadering laat landen. Wie zich niet durft uitspreken, verdient volgens Karen evenveel aandacht als wie te veel ruimte inneemt.
Die ruimte is ook belangrijk als het gaat over de verschillende levensfases van medewerkers. Concreet kwam bij BDO de vraag naar boven hoe je ouderschap met je ambitie en loopbaan kan combineren. Zo ontstond de Parent Journey: praktische ondersteuning voor ouders, en vooral een leidraad om dit soort gesprekken op een open manier te voeren met leidinggevenden. Ook thema's zoals terugkeer na langdurige ziekte of mantelzorg verdienen op dezelfde manier aandacht binnen een organisatie.
Liesbeth trekt de vraag breder open: diversiteit stopt niet bij de samenstelling van de raad van bestuur of het personeelsbestand. Ze gaat ook over wie je klanten zijn, vandaag en morgen. Als je klantenbestand vooral uit vrouwen bestaat, zou je dat terug moeten zien in je adviesorganen en directieteams. Zo neem je betere en duurzamere beslissingen.
Dat vraagt meer dan een oppervlakkige aanpassing. Wie jongere doelgroepen wil bereiken, moet niet zomaar de boodschap of vorm aanpassen, zoals kortere content of meer video, maar de leefwereld van die doelgroep echt begrijpen. Enkel dan blijft een organisatie relevant voor de mensen waarvoor ze bestaat.
Hoelang blijf je bestuurder in een raad van bestuur voor het tijd is voor vernieuwing? Welke taal spreek je volgens Karen en Liesbeth best in een bestuurskamer met collega's uit verschillende landen? En zal diversiteit als thema over tien jaar nog relevant zijn, of is het dan een evidentie?
Ontdek ze hier!